Jak pielęgnować fronty meblowe?
Fronty meblowe to elementy przesądzające o wyglądzie całego mebla. Zazwyczaj to właśnie one przyciągają uwagę domowników i gości. Jak o nie zadbać, aby prezentowały się pięknie przez długi czas? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału zostały wykonane.
Jak pielęgnować fronty z płyty melaminowanej?
Płyta melaminowana to połączenie płyty MDF (albo płyty wiórowej) z warstwą dekoracyjną. Tak przygotowana płyta jest bardzo trwała, a jej wykorzystanie daje wiele możliwości aranżacyjnych (płyta melaminowana może mieć dowolny kolor oraz wykończenie).
Jak czyścić płyty melaminowane?
Płyty tego typu najlepiej oczyszczać miękką ściereczką nasączoną wodą z dodatkiem łagodnego detergentu (mydła lub płynu do naczyń). Oczyszczane powierzchnie wystarczy delikatnie przecierać. Nie trzyj ich nigdy mocno, ponieważ możesz w ten sposób uszkodzić warstwę ozdobną płyty.
W przypadku bardziej uporczywych lub zaschniętych zabrudzeń lepiej niż intensywne pocieranie albo drapanie sprawdzi się użycie specjalistycznych produktów przeznaczonych do czyszczenia frontów meblowych.
Co zrobić w przypadku zalania?
Zalanie płyty melaminowanej w ekstremalnym przypadku może doprowadzić do jej zniszczenia. Co zrobić, aby zminimalizować skutki działania wody?
Przede wszystkim dokładnie osusz fronty meblowe. Następnie pozostaw je w miejscu z dobrym dopływem powietrza do samodzielnego wyschnięcia. Nie staraj się nadmiernie przyspieszyć tego procesu – niewskazane jest ustawianie mebla tuż przy grzejniku czy też suszenie go strumieniami gorącego powietrza z suszarki do włosów.
Jak usunąć uszkodzenia mechaniczne?
Lekkie zarysowania lub zadrapania z powierzchni mebla można spróbować usunąć domowym sposobem – zwłaszcza gdy znajdują się w mało wyeksponowanym miejscu. Wystarczy nałożyć warstwę wazeliny, a po 24 godzinach dokładnie ją wypolerować. Do tego celu wybierz miękką, bawełnianą ściereczkę. W miejscach bardziej widocznych lepiej postawić na profesjonalne rozwiązania – zastosuj np. pisaki do naprawy mebli. Zanim jednak użyjesz ich w widocznym miejscu na froncie Twojego mebla, sprawdź efekt na mało widocznym fragmencie.
Jak pielęgnować fronty lakierowane – gładkie i frezowane
Fronty lakierowane mogą występować w wielu różnych wersjach. W nowoczesnym wydaniu będą to fronty gładkie. W przypadku mebli eleganckich, w stylu rustykalnym lub retro może pojawić się na nich ozdobne frezowanie bądź fornir. Co więcej, istnieją 3 różne popularne rodzaje wykończeń stosowanych przy lakierowaniu: lakier matowy, półmatowy oraz wysoki połysk. Niezależnie od tych różnic, ogólne zasady dbałości o fronty meblowe lakierowane są takie same.
Jak czyścić fronty meblowe lakierowane?
Do oczyszczania frontów lakierowanych stosuj wyłącznie miękkie ściereczki – z mikrofibry albo bawełniane. W ten sposób zyskasz pewność, że błyszcząca powierzchnia nie zmatowieje ani się nie porysuje. Przy szczególnie intensywnych zabrudzeniach możesz posłużyć się roztworem wody z łagodnym detergentem (bez alkoholu i amoniaku w składzie!) albo specjalnym preparatem do oczyszczania frontów meblowych lakierowanych.
Jeśli na frontach Twoich mebli zauważysz tłustą plamę, najlepiej zetrzyj ją od razu. Dzięki temu nie pozostawi ona żadnych śladów. Zaschnięte tłuste plamy będą już o wiele trudniejsze do usunięcia.
Co zrobić w przypadku zalania frontów lakierowanych?
Woda spływa po lakierze – ewentualnie pojawiają się na nim smugi lub nieestetyczne plamy po zaschniętych kroplach. Jednak kiedy płynów jest za dużo, mogą one wnikać do wnętrza płyty meblowej (np. w miejscu, gdzie kończy się lakierowanie). Dlatego zawsze dokładnie osuszaj miejsca łączenia – a najlepiej cały lakierowany front! Kiedy już doszło do zalania mebla, pozostaw go do wyschnięcia w przewiewnym miejscu – z dala od grzejnika i gorących podmuchów powietrza.
Jak usunąć uszkodzenia mechaniczne?
Uszkodzeń mechanicznych z frontów lakierowanych nie powinno się usuwać domowymi metodami.
Zamiast tego w przypadku drobnych zarysowań bądź odprysków posłuż się pastą polerską do mebli lakierowanych lub ewentualnie pisakami do takich mebli. Jeśli rysy powstały w bardzo widocznym miejscu, przed zastosowaniem wybranego środka sprawdź jego działanie na mniej wyeksponowanej powierzchni.
Przy większych uszkodzeniach konieczna będzie pomoc ekspertów – stosując samodzielne metody, możesz tylko pogorszyć wygląd frontów!
Jak pielęgnować fronty fornirowane olejowane
Fornir to warstwa cienkiej drewnianej okleiny przyklejanej do powierzchni płyty meblowej. Najczęściej ma on postać ozdobnych, pionowych rowków. W zależności od konkretnej realizacji rowki mogą być dość głębokie albo jedynie delikatnie zaznaczone na powierzchni mebla.
Jak czyścić fronty meblowe fornirowane?
Fronty fornirowane oczyszczaj delikatnie i jedynie z użyciem miękkich ściereczek (najlepiej sprawdzi się mikrofibra). Takie fronty powinny być jak najmniej wystawiane na działanie wody! Przecieraj meble dobrze wyciśniętą ściereczką, a po jej użyciu dokładnie wytrzyj fronty suchą szmatką. Jeśli są mocno zabrudzone, pomóż sobie roztworem wody z dodatkiem delikatnego detergentu (np. mydła) lub specjalistycznego środka.
Do mebli fornirowanych nie wolno stosować produktów służących typowo do czyszczenia lub nabłyszczania drewna. Nie natłuszczaj ich też ani nie poleruj – możesz w ten sposób zniszczyć powierzchnię forniru.
Co zrobić w przypadku zalania frontów fornirowanych?
Zalanie frontów fornirowanych może zakończyć się ich zniszczeniem – odklejeniem się ozdobnej okleiny od płyty meblowej. W takim przypadku pozostaje jedynie wymiana forniru w profesjonalnym zakładzie.
Jeśli meble z fornirowanym frontem zostały wystawione na silne działanie wody, osusz je najdokładniej, jak możesz przy użyciu kilku bawełnianych ściereczek. Potem pozostaw mebel do dalszego samoistnego schnięcia. Na koniec oceń powstałe uszkodzenia – być może widoczne pozostaną jedynie niewielkie przebarwienia, które uda się ukryć przy pomocy pisaków do naprawy mebli.
Jak usunąć uszkodzenia mechaniczne?
Niewielkie uszkodzenia, takie jak zadrapania lub zarysowania, możesz spróbować usunąć samodzielnie. Wystarczy delikatnie je zeszlifować papierem ściernym, a potem polakierować lub pomalować powierzchnię.
Głębszych uszkodzeń, dochodzących do powierzchni płyty meblowej, nie usuniesz samodzielnie. W takim przypadku pomocne okaże się jedynie usunięcie warstwy forniru i zastąpienie jej nową.
Jak pielęgnować fronty meblowe szklane (lub z dodatkiem szkła)?
Szklane fronty meblowe prezentują się wspaniale zarówno w salonie, jak i w kuchni. Pozwalają wyeksponować zawartość szafek i regałów, powiększają też optycznie przestrzeń. Jednakże nieodpowiednio pielęgnowane szkło może zmatowieć. Czasem również, w wyniku stosowania zbyt twardych i szorstkich gąbek do czyszczenia, pojawiają się na nim rysy.
Jak czyścić szklane fronty?
Szklane fronty meblowe najlepiej oczyszczać za pomocą miękkiej ściereczki (dobrze sprawdzi się bawełna albo mikrofibra). Jeśli szkło jest jedynie lekko zakurzone, przetrzyj je wilgotną ściereczką, a potem wytrzyj do sucha drugą szmatką.
Gdy na powierzchni szkła widoczne są tłuste plamy albo odciski palców, warto oczyścić jego powierzchnię wodą z dodatkiem płynu do naczyń albo zastosować płyn do szyb.
Szklane fronty meblowe możesz też przetrzeć roztworem wody z octem (w proporcji 1:9 lub 1:8). W ten sposób dodatkowo nabłyszczysz powierzchnię i zapobiegniesz jej matowieniu. Nie obawiaj się przy tym przykrego zapachu octu – szybko wywietrzeje.
Co zrobić w przypadku zalania szklanych frontów meblowych?
Szkło jest odporne na działanie wody. Zalanie frontów w tym przypadku nie uszkodzi więc samej ich powierzchni.
Może jednak się zdarzyć, że w takiej sytuacji uszkodzeniu ulegnie drewniana rama wokół szkła. Koniecznie więc skup się przede wszystkim na usunięciu wilgoci z miejsc, w których szkło łączy się z powierzchnią drewna lub płytą MDF. W miarę możliwości je osusz, a potem pozostaw do samodzielnego doschnięcia (z dala od źródeł ciepła takich jak grzejniki). Kiedy fronty meblowe wyschną, przyjrzyj się im dokładnie i sprawdź, czy szkło jest nadal stabilnie zamocowane.
Jeśli w wyniku działania wody powierzchnia szkła zmatowiała albo są na niej widoczne zacieki, usuń je mieszanką wody z octem. Pomocne może okazać się też zastosowanie płynu do mycia szyb.
Jak usunąć uszkodzenia mechaniczne?
Najczęściej pojawiającymi się uszkodzeniami na frontach ze szkła są rysy. Płytkie, niewielkie uszkodzenia tego typu z powodzeniem usuniesz samodzielnie. Jeśli jednak rysy okazują się głębokie albo jest ich dużo, lepiej skorzystać z pomocy specjalisty. W ostateczności pozostanie Ci wymiana szyby na nową. Nieumiejętne działanie w tym zakresie może jedynie pogorszyć stan frontów.
Do samodzielnego usuwania rys z powierzchni szkła warto posłużyć się np. specjalną pastą polerską. Znajdziesz ją w sklepach budowlanych. Zanim zastosujesz ten preparat, dokładnie przeczytaj dołączoną ulotkę. Następnie postępuj zgodnie z zawartymi w niej instrukcjami.
Jak pielęgnować fronty szklane w ramie aluminiowej lub metalowej?
Szkło użyte do stworzenia frontów meblowych nie zawsze jest zamknięte w ramach drewnianych albo wykonanych z płyty MDF. W nowoczesnych meblach ich rolę przejmują ramy aluminiowe lub metalowe.
Jak czyścić fronty szklane w ramie aluminiowej lub metalowej?
Zarówno szklaną, jak i metalową powierzchnię przecieraj miękką ściereczką nasączoną wodą. Możesz też posłużyć się płynem do szyb albo mieszanką wody z octem.
Co zrobić w przypadku zalania frontów?
Fronty szklane w ramie aluminiowej lub metalowej to jedne z bardziej odpornych na działanie wody elementów meblowych. Pod wpływem długotrwałego działania wody może jednak dojść do rozpoczęcia procesu korozji. Dlatego również i takie meble dokładnie osusz po kontakcie z wodą. Następnie przyjrzyj się ich powierzchni, a jeśli trzeba – delikatnie oczyść metal papierem ściernym i pomaluj go przeznaczoną do tego farbą.
Jak usunąć uszkodzenia mechaniczne z frontów szklanych w ramie metalowej?
Uszkodzenia mechaniczne powstające na tego typu frontach to przede wszystkim zarysowania na szkle. Niewielkie rysy możesz spróbować usunąć pastą polerską do szkła – znajdziesz ją w każdym markecie budowlanym.
Usuwanie większych rys pozostaw jednak specjalistom, ponieważ samodzielne działanie prawdopodobnie pogorszy jedynie sytuację.
Jak pielęgnować fronty pokryte kamieniem?
Kamienne fronty meblowe wykorzystuje się przede wszystkim podczas aranżacji nowoczesnych oraz industrialnych wnętrz. Są trwałe i pięknie się prezentują! Kamieniem nazywane są przy tym nie tylko fronty meblowe wykonane z naturalnych kamieni, lecz także wersje z cegły, ceramiki lub lastryko.
Jak czyścić fronty meblowe kamienne?
Fronty tego typu oczyszczaj miękką ściereczką nasączoną wodą. W przypadku większych zabrudzeń możesz użyć także delikatnego detergentu. Jeśli zdecydowałeś się na fronty z ciemnego kamienia, nie używaj do czyszczenia domowych mieszanek na bazie sody lub soku z cytryny – nawet w przypadku uporczywych plam. Takie środki mogą odbarwić Twoje meble.
Co zrobić w przypadku zalania kamiennych frontów?
Zalane kamienne fronty trzeba jak najszybciej wysuszyć – wytrzyj je dokładnie miękką ściereczką. Wielkość możliwych uszkodzeń zależy w tym przypadku od rodzaju kamienia oraz jego struktury. Powierzchnie granitowe są dość odporne, z kolei na jasnym marmurze mogą pojawić się przebarwienia.
Jak usunąć uszkodzenia mechaniczne z kamienia?
Samodzielne usuwanie rys lub zmatowień z kamieni jest trudne. Zwykle też nie przynosi oczekiwanych efektów, a nawet pogarsza stan mebli. Lepiej więc pozostawić wykonanie takich prac profesjonalnym firmom zajmującym się renowacją kamiennych frontów meblowych. Eksperci przywrócą kamieniom nie tylko ich piękny wygląd, lecz także pierwotne właściwości.
Jak pielęgnować korpusy meblowe?
Korpusy meblowe to wykonane z płyt elementy, które składają się na podstawę oraz szkielet każdego mebla. I choć nie przyciągają uwagi tak mocno jak fronty, również warto je właściwie pielęgnować. Dzięki temu meble posłużą znacznie dłużej i będą dobrze prezentowały się także otwarte!
Korpus wewnętrzny mebli wykonany z płyty melaminowanej
Korpusy wewnętrzne mebli Marito wykonywane są m.in. z płyty melaminowanej. Co to oznacza? Taka płyta powstaje z połączenia płyty MDF (lub płyty wiórowej) oraz warstwy dekoracyjnej. Pozwala to stworzyć trwałą, wytrzymałą płytę o niemal dowolnym wykończeniu i kolorze.
Jak czyścić płyty melaminowane?
Pielęgnacja wewnętrznych korpusów meblowych wykonanych z płyt melaminowanych nie jest trudnym zadaniem. Uważaj jedynie, aby nie używać zbyt dużej ilości wody oraz dokładnie wycierać oczyszczone powierzchnie.
Do czyszczenia melaminowanych korpusów wybieraj miękkie ściereczki – np. bawełniane albo z mikrofibry. Zwilż je wodą i dokładnie odciśnij, a potem przetrzyj wybraną powierzchnię.
Zwykle tyle wystarcza, aby oczyścić korpusy wewnętrzne – znajdują się one wewnątrz mebla, więc nie ulegają większym zabrudzeniom. Jeśli jednak korpusy Twojej szafki lub regału są bardziej zabrudzone, możesz zamoczyć ściereczkę w wodzie wymieszanej z płynem do naczyń. W tym przypadku również zadbaj o odciśnięcie nadmiaru wody przed przemywaniem korpusów – i wytrzyj je do sucha po skończonej pracy.
Co zrobić w przypadku zalania korpusu wodą?
Zalanie korpusu meblowego może spowodować uszkodzenie mebla! Dlatego też ważne jest, aby jak najszybciej zająć się suszeniem. Na początek zbierz z powierzchni nadmiar wody. Wyjmij również całą zawartość półek lub szuflad i pozostaw otwarte drzwiczki (lub wysunięte szuflady).
Nie staraj się jednak na siłę przyspieszyć procesu suszenia! Nie przystawiaj mebla do grzejnika ani nie stosuj nadmuchów gorącego powietrza z suszarki. W ten sposób możesz tylko pogorszyć sytuację. Pamiętaj też, że zalanie mebla nie podlega warunkom gwarancji!
Co zrobić w przypadku uszkodzenia mechanicznego?
Uszkodzenia mechaniczne wynikające z działania sił zewnętrznych, pęcznienia drewna lub jego kurczenia się (z powodu przekroczenia norm związanych z wilgotnością powietrza) nie podlegają gwarancji. Możesz jednak postarać się usunąć je we własnym zakresie.
Do maskowania rys i zadrapań powstałych na płytach melaminowanych możesz wykorzystać wazelinę. Posmaruj nią zniszczone miejsce, a po 24 godzinach wypoleruj je.
Zgniecenia spróbuj zaprasować. Zwilż wodą wybrane miejsce, rozłóż na nim wilgotną ściereczkę i przyłóż żelazko na minimum 3 minuty.
Jak dbać o korpusy regałów lakierowane?
Korpusy lakierowane są odporne na zarysowania i zadrapania. Ich właściwa pielęgnacja sprawia, że meble dobrze prezentują się przez długi czas.
Jak czyścić korpusy lakierowane?
Czyszczenie mebli lakierowanych wymaga stosowania delikatnych środków. Najlepiej użyć ściereczki z mikrofibry lub bawełny. Wystarczy lekko zwilżyć ją wodą i przetrzeć wybraną powierzchnię. Nie pocieraj jednak zbyt intensywnie. Możesz w ten sposób doprowadzić do zmatowienia powierzchni. Nie używaj też ostrej gąbki – narazisz wtedy lakierowaną powierzchnię na zniszczenie.
Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo intensywne, sięgnij po łagodny płyn do naczyń (bez alkoholu i amoniaku w składzie) albo środki czyszczące przeznaczone do lakierowanych powierzchni meblowych.
Pamiętaj też, że w początkowym okresie użytkowania mebli (a więc przez pierwszy miesiąc) lakierowane korpusy najlepiej jest po prostu przecierać suchą ściereczką z mikrofibry. W tym okresie nie wymagają one dodatkowej pielęgnacji.
Co zrobić w przypadku zalania korpusu lakierowanego?
Meble lakierowane należą do jednych z najodporniejszych na działanie wody – właśnie dzięki warstwie lakieru. Jednakże nie jest wskazane wystawianie ich na silne działanie wody. Pod lakierem znajduje się płyta meblowa, która może w takiej sytuacji napuchnąć i ulec uszkodzeniu.
W przypadku zalania postaraj się możliwie szybko i dokładnie osuszyć powierzchnię mebli. Nie susz ich jednak w pobliżu intensywnych źródeł ciepła – nie ustawiaj ich przy kaloryferach, nie używaj też gorącego nadmuchu z suszarki. Możesz ewentualnie przyspieszyć suszenie chłodnym powietrzem (większość suszarek do włosów ma opcję regulacji temperatury).
Co zrobić w przypadku uszkodzenia mechanicznego?
Warto chronić meble lakierowane przede wszystkim przed uszkodzeniami mechanicznymi. Pomocne mogą okazać się tu specjalne woski pielęgnacyjne, które zabezpieczają i dodatkowo utwardzają lakier.
Ewentualne rysy lub niewielkie odpryski usuniesz za pomocą przeznaczonych do tego środków. Wybierz więc odpowiedni pisak do zarysowań albo pastę polerską do mebli lakierowanych.
Głębsze odpryski wymagają zazwyczaj większego nakładu pracy – jeśli sięgają aż do płyty meblowej, trzeba zdjąć lakier, nałożyć farbę podkładową i ponownie polakierować meble. W przypadku korpusów lakierowanych raczej nie sprawdzą się więc domowe sposoby renowacji – mogą dodatkowo uszkodzić powierzchnię mebli.
Jak pielęgnować elementy wyposażenia wewnętrznego mebli?
Pielęgnacja mebli to nie tylko dbałość o ich fronty i korpusy. Twoje meble będą służyły Ci dłużej, jeśli zadbasz także o elementy wyposażenia szaf, regałów i witryn. Dzięki temu półki utrzymają ułożone na nich przedmioty, a wysuwane kosze i szafki w systemie cargo zawsze będą działały sprawnie.
Jak dbać o szuflady?
Systemy szuflad coraz częściej zastępują tradycyjne szafki i półki. Wiele osób ceni sobie możliwość ich wysunięcia, a w efekcie – łatwiejszego dostępu do przechowywanych przedmiotów. Jak sprawić, aby szuflady służyły Ci jak najdłużej? Przede wszystkim co jakiś czas warto je opróżnić i dokładnie oczyścić. Jeśli to konieczne, zacznij od odkurzenia powierzchni szuflady. Następnie przetrzyj ją miękką ściereczką zwilżoną wodą. Na koniec, zanim włożysz swoje rzeczy i zamkniesz szufladę, wytrzyj ją do sucha.
Co zrobić w przypadku zalania szuflad?
Jeśli dojdzie do zalania mebla z szufladami, postaraj się jak najszybciej i najdokładniej je osuszyć. W miarę możliwości wyjmij szuflady lub pozostaw je otwarte – ułatwi to dostęp powietrza i przyspieszy cały proces suszenia. Następnie oceń stan mebli – to ważne, bo naruszona struktura szuflady może zmniejszyć jej udźwig.
Jak usunąć uszkodzenia mechaniczne?
Uszkodzenia mechaniczne szuflad najczęściej pojawiają się w najtańszych modelach, pozbawionych systemów domykania. Wówczas zbyt gwałtownie zamknięcie szuflady grozi trzaśnięciem, a w przypadku ciągłego powtarzania się tego problemu – nawet odpryskami.
Niewielkie odpryśnięcia, tak jak rysy na frontach szuflad, zamaskujesz pisakiem do renowacji mebli albo pastą polerską. Tego typu akcesoria, dostosowane do różnego typu materiałów, z których mogą być wykonane szuflady, znajdziesz w sklepach budowlanych.
Do szuflad pozbawionych nowoczesnych systemów domykania możesz też dobrać różnego typu spowalniacze, hamulce i ograniczniki, które zminimalizują ryzyko trzaskania i niszczenia mebli.
W przypadku nagłego pogorszenia się działania szuflad, które nie wynika z ich niewłaściwego użytkowania (np. uszkodzeń mechanicznych), zabezpiecz sprzęt i zgłoś nam problem. Najprawdopodobniej wymiana lub naprawa uszkodzonych części podlega gwarancji.
Jak pielęgnować zawiasy meblowe?
Zawiasy meblowe to niewielkie elementy, od których w dużej mierze zależy komfort korzystania z szaf i szafek. Ich rodzaj jest zawsze dostosowany do funkcji mebla oraz jego cech. Najczęściej stosowanym rodzajem zawiasów są zawiasy puszkowe.
Obecnie większość zawiasów jest wyposażona w system cichego domyku lub funkcję samodociągu. Zawiasy meblowe w trakcie normalnego użytkowania nie wymagają specjalnej pielęgnacji.
Co zrobić w przypadku zalania zawiasów?
Zawsze należy dokładnie osuszyć każdy element zalanych mebli – w tym również zawiasy. Po wyschnięciu mebla oceń jego stan i sprawdź działanie zawiasów. Jeśli uległo ono pogorszeniu, być może konieczna będzie ich regulacja lub wymiana. W tej sprawie skontaktuj się z fachowcami.
Jak usunąć uszkodzenia mechaniczne?
Uszkodzenia zawiasów mogą wynikać z nieprawidłowego użytkowania mebli albo z zainstalowania wadliwego egzemplarza. W pierwszym przypadku najpewniej będziesz musiał wymienić bądź wyregulować zawiasy na własny koszt. W drugim (zwłaszcza gdy meble są nowe) – zabezpiecz elementy i skontaktuj się z nami – wymianę wadliwych części zazwyczaj obejmuje gwarancja!
Jak dbać o systemy suwane frontów
Systemy suwane wykorzystuje się przede wszystkim w szafach. Mogą jednak pojawić się także w szafkach RTV lub szafkach wiszących – zwłaszcza we wnętrzach urządzonych w nowoczesnym stylu.
Jak pielęgnować systemy suwane?
Pielęgnacja systemów suwanych w meblach oznacza przede wszystkim dbałość o stan prowadnic. Co jakiś czas warto je odkurzyć i przeczyścić. W tym celu wykorzystaj miotełkę lub odkurzacz oraz wilgotną szmatkę. Jeśli zauważysz, że kurz dostał się głębiej pomiędzy elementy prowadnic, delikatnie go wyciągnij (podważ patyczkiem albo po prostu paznokciem).
Co zrobić w przypadku zalania systemów suwanych frontów?
Zalanie szaf lub szafek z systemem przesuwnym wymaga jak najszybszego działania. Dokładnie osusz całą szafę – w tym prowadnice i inne elementy systemu. Następnie oceń stan mebla i sprawdź jego funkcjonalność. Zależnie od zastosowanego materiału straty będą bardzo różne. Zalanie mebli drewnianych lub wykonanych z płyt meblowych może skutkować większymi uszkodzeniami i zmianami niż w przypadku mebli wykonanych z połączenia szkła i metalu.
Jak usunąć uszkodzenia mechaniczne?
Uszkodzenia mechaniczne prowadnic najczęściej związane są z ich niewłaściwym użytkowaniem. Jeśli zauważysz, że fronty przesuwne Twoich mebli się zacinają, trudno je otworzyć lub zamknąć, nie działaj siłowo. Sprawdź, czy prowadnice nie są zabrudzone (w razie konieczności je oczyść) oraz czy działania systemów nie blokują niewłaściwie ułożone na półkach przedmioty. Jeśli nie rozwiąże to problemu, zabezpiecz niedziałające elementy i skontaktuj się z nami.
Jak dbać o półki wysuwane?
Półki wysuwane stosuje się przede wszystkim w garderobach (służą np. do przechowywania biżuterii, pasków i apaszek) oraz w systemach mebli kuchennych. To bardzo funkcjonalne rozwiązania, które nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych.
Jak czyścić półki wysuwne?
Wysuwane półki wystarczy co jakiś czas przetrzeć miękką ściereczką. Zależnie od tego, jak zostały wykończone, użyj dobrze wyciśniętej mokrej ściereczki bądź oczyść powierzchnię szuflady na sucho. Jeśli to konieczne, delikatnie ją odkurz.
Co zrobić w przypadku zalania półek?
Jeśli doszło do zalania mebli z półkami wysuwanymi, postaraj się jak najszybciej i najdokładniej osuszyć ich powierzchnię. Na czas suszenia półki pozostaw wysunięte albo całkowicie je wyjmij. Następnie sprawdź stan wszystkich elementów oraz sposób ich działania.
Jak usunąć uszkodzenia mechaniczne?
W razie wystąpienia uszkodzeń mechanicznych, zacinania się półek, problemów z ich wysuwaniem lub zamykaniem, sprawdź stan prowadnic. Jeśli ich stan jest nienaruszony, są czyste, a działania nie utrudniają żadne przechowywane przedmioty, zabezpiecz elementy i skontaktuj się z nami.
Nie próbuj naprawić systemów na własną rękę. Możesz w ten sposób pogorszyć sytuację, a nawet stracić prawo do naprawy mebla w ramach obowiązującej gwarancji!
Jak pielęgnować systemy cargo
Systemy cargo są wykorzystywane przede wszystkim w zestawach mebli kuchennych. Pozwalają one zaoszczędzić sporo miejsca, a jednocześnie ułatwiają dostęp do przechowywanych przedmiotów. Ich pielęgnacja nie wymaga podejmowania specjalnych działań. Kosze tego typu wystarczy od czasu do czasu przetrzeć wilgotną ściereczką. Najczęściej systemy cargo zawierają już funkcję miękkiego (albo cichego) domyku – szafki nie są więc narażone na uszkodzenia mechaniczne, które mogłyby powstać podczas ich gwałtownego zamykania.
Co zrobić w przypadku zalania systemu cargo?
Zalany system cargo przede wszystkim trzeba jak najszybciej i możliwie jak najdokładniej osuszyć. Zazwyczaj uszkodzeniu nie ulegają same elementy przesuwne, ale płyty meblowe lub drewno, do którego są przymocowane. Dlatego też sprawdź stan mebli po ich całkowitym wyschnięciu. W razie zauważalnych uszczerbków zwróć się o pomoc do fachowców.
Jak usunąć uszkodzenia mechaniczne
Uszkodzenia mechaniczne systemów cargo wynikają z ich niewłaściwego użytkowania (zbyt gwałtowne otwieranie, szarpanie szafek) bądź problemów technicznych. Jeśli zauważysz, że zainstalowany w Twoich meblach system cargo działa gorzej – półki nie wysuwają się do końca lub wysunięcie ich wymaga użycia siły – sprawdź, czy żaden przedmiot nie utknął w szafce i w ten sposób nie utrudnia działania systemu. Jeśli nie – zabezpiecz element i zgłoś nam problem.
Nie próbuj samodzielnych napraw (zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w tej kwestii). W ten sposób możesz pogorszyć sytuację i pozbawić się możliwości skorzystania z obowiązującej gwarancji!
Jak dbać o pantografy
Pantografy umieszcza się zwłaszcza w szafach i garderobach. Ułatwiają przechowywanie ubrań – drążki można ustawić na przynajmniej dwóch wysokościach i w ten sposób zmieścić więcej rzeczy. Pantografy warto pielęgnować tak jak pozostałe wyposażenie szafy – co jakiś czas przetrzyj je zatem zwilżoną wodą ściereczką.
Co zrobić w przypadku zalania?
Zalane pantografy postaraj się jak najszybciej osuszyć. Wytrzyj je suchymi ściereczkami, a potem pozostaw szafę otwartą – ułatwisz w ten sposób dopływ powietrza do jej wnętrza, co przyspieszy suszenie. Nie wkładaj jednak do szafy dodatkowych ogrzewaczy powietrza czy termowentylatorów – nagła zmiana temperatur może dodatkowo zaszkodzić schnącym elementom.
Jak usunąć uszkodzenia mechaniczne pantografów?
Pantografy rzadko ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Najczęściej tego typu problemy wynikają z ich niewłaściwego użytkowania (np. zbyt gwałtownego pociągnięcia czy opuszczania bez zastosowania przeznaczonego do tego drążka). W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy naprawią uszkodzony element.
Jeśli natomiast doszło do samoistnego pogorszenia się stanu pantografu i jego opuszczanie jest utrudnione, koniecznie zabezpiecz element i zgłoś nam problem. W przypadku nowych mebli naprawa lub wymiana wadliwych części będzie podlegała gwarancji.
Jak pielęgnować drobne wewnętrzne elementy wyposażenia mebli?
W meblach (zwłaszcza kuchennych oraz tych służących do przechowywania części garderoby) znajdują się nie tylko półki lub systemy przesuwne, lecz także funkcjonalne detale, takie jak wieszaki, różnego typu wkłady, kosze lub oświetlenie. Na co dzień nie wymagają one specjalnej pielęgnacji – wystarczy co jakiś czas przetrzeć je ściereczką podczas generalnych porządków.
Co zrobić w przypadku zalania?
Zalanie elementów meblowych wymaga ich natychmiastowego osuszenia. Następnie warto sprawdzić, czy systemy wciąż działają i czy nie uległy zniszczeniu. Gdyby coś Cię zaniepokoiło, zgłoś to producentowi.
Jak usunąć uszkodzenia mechaniczne?
Uszkodzenia mechaniczne niewielkich elementów meblowych wewnętrznych mogą wynikać z niewłaściwego użytkowania mebli lub kwestii technicznych. W wypadku słabiej działającego niż dotychczas systemu bez widocznej przyczyny najlepiej zabezpieczyć dane elementy i zgłosić nam problem – część napraw lub wymian części uzyskasz bezpłatnie w ramach obowiązującej gwarancji.
Jak pielęgnować blaty meblowe?
Blaty meblowe to nie tylko popularne blaty kuchenne, lecz także blaty stołów czy biurek. Każdy z wymienionych rodzajów może być wykonany z innych materiałów – będzie więc wymagać odmiennych metod pielęgnacji. W przypadku blatów kuchennych, narażonych na działanie wysokich temperatur oraz dużą wilgotność, właściwe sposoby dbania o te powierzchnie mają szczególne znaczenie dla ich żywotności!
Jak pielęgnować blaty z płyty laminowanej
Blaty kuchenne z płyty laminowanej należą do tych najpopularniejszych. Wpływ na to mają takie ich cechy jak funkcjonalność, brak konieczności konserwacji oraz impregnacji, a także duża liczba dostępnych wykończeń (wzorów i kolorów). Blaty laminowane są też gotowe do użycia od razu po ich zamontowaniu.
Na tle innych typów laminatów wyróżniają się tzw. laminaty kompaktowe. Są one bardziej odporne na działanie wilgoci, przez co dłużej wytrzymują próbę czasu.
Jak czyścić blaty meblowe laminowane?
Na co dzień blaty laminowane wystarczy przecierać ściereczką nasączoną samą wodą lub z dodatkiem delikatnego detergentu. Jeśli pojawią się na nich większe zabrudzenia, sięgnij po popularne mleczka czyszczące – przed ich zastosowaniem upewnij się jednak, że wybrane preparaty nadają się do kontaktu z żywnością!
Na zakończenie czyszczenia blaty laminowane zawsze przecieraj suchą ściereczką. Dzięki temu nie powstaną na ich powierzchni nieestetyczne smugi. Przedłużysz też w ten sposób żywotność blatu – pod warstwą laminatu znajduje się płyta meblowa, która przy dłuższym kontakcie z wodą zaczęłaby puchnąć. Nawet jeśli laminat został nałożony równomiernie, w miejscach, w których wycięte zostały otwory (na zlew, kable itp.), nie będzie ona dostatecznie chroniła płyty!
Powierzchni laminowanych nie powinno się nabłyszczać ani czyścić silnymi środkami (np. zawierającymi kwasy).
Co zrobić w przypadku zalania blatów laminowanych?
Blaty laminowane nie powinny być narażone na intensywny kontakt z wodą. Jeśli jednak tak się stanie, postaraj się jak najdokładniej wytrzeć je suchymi ściereczkami. Następnie pozostaw blaty do samodzielnego wyschnięcia – nie narażaj ich na intensywne działanie ciepła z grzejników lub suszarki!
Jak usunąć uszkodzenia mechaniczne?
Niewielkie rysy lub odpryski widoczne na blatach laminowanych z powodzeniem zakryjesz samodzielnie. Ciemne blady warto odnowić woskiem retuszującym albo pisakiem do mebli w dopasowanym kolorze. Do jasnych blatów możesz z kolei użyć domowej mieszanki soku z cytryny i oliwy. Przetrzyj kilkukrotnie blaty pastą powstałą z połączenia tych składników.
Głębszych rys nie zamaskujesz już domowymi sposobami. Przy ich usuwaniu konieczna będzie pomoc specjalistów, a w ekstremalnych przypadkach – wymiana całego blatu.
Jak pielęgnować blaty drewniane olejowane lub lakierowane?
Drewniane blaty stołowe i kuchenne pięknie się prezentują niezależnie od stylu, w jakim urządzone jest Twoje mieszkanie. Aby długo Ci służyły, przed użytkowaniem powinny zostać odpowiednio zabezpieczone. Powszechnie korzysta się z dwóch sposobów impregnacji surowych blatów meblowych: olejowania albo lakierowania.
Olejowanie zapewnia lepszą ochronę drewna (olej wnika w jego strukturę). Z upływem czasu może jednak przyczynić się do ciemnienia powierzchni blatu.
Lakierowanie pozwala z kolei zachować naturalny wygląd drewnianego blatu na dłużej. Lakierowane drewno nie jest jednak odporne na działanie wysokich temperatur (nie stawiaj bezpośrednio na takim blacie np. gorących naczyń!). Zarówno lakierowane, jak i olejowane blaty drewniane na co dzień powinny być pielęgnowane w podobny sposób.
Jak czyścić blaty drewniane?
Blaty kuchenne drewniane najlepiej wycierać wilgotną, miękką ściereczką (z mikrofibry lub bawełny). Ważne jest to, abyś dobrze odcisnął nadmiar wody! Ściereczkę możesz też zamoczyć w roztworze wody z dodatkiem delikatnego detergentu.
Do usuwania większych zabrudzeń z blatów lakierowanych stosuj popularne mleczka do czyszczenia drewna. Z kolei blaty olejowane przecieraj wyłącznie przeznaczonymi do tego celu preparatami (wybieraj takie przeznaczone do kontaktu z żywnością).
Co jakiś czas sprawdzaj stan swojego blatu – na drewnie mogą pojawić się ślady pleśni! Kiedy je zauważysz, pozbądź się ich jak najszybciej. Pleśń usuniesz poprzez nałożenie nafty na blat. Nałóż niewielką jej ilość na zapleśniałe miejsce, a potem wypoleruj miękką ściereczką. Tę metodę stosuj jedynie punktowo, na niewielkich powierzchniach – nafta matowi drewno.
Co zrobić w przypadku zalania blatów drewnianych?
Drewniane blaty źle znoszą długotrwały, intensywny kontakt z wodą. Jeśli do niego dojdzie, postaraj się jak najszybciej osuszyć drewniane powierzchnie. Następnie pozostaw je do samoistnego doschnięcia – nie ustawiaj ich w pobliżu dodatkowych źródeł ciepła, np. grzejników. Nagłe zmiany temperatur oraz wilgotności powietrza również nie służą drewnianym blatom.
Jeśli blaty udało się dość szybko osuszyć, ale pozostały na nich zacieki, warto spróbować usunąć je oliwą z dodatkiem soli. Zawsze jednak takie sposoby testuj na małej, możliwie niewidocznej powierzchni!
Jak usunąć uszkodzenia mechaniczne?
Niewielkie rysy z drewnianych powierzchni z powodzeniem usuniesz we własnym zakresie. Najlepiej w tym celu posłużyć się produktami takimi jak woski i pisaki retuszerskie. Preparaty są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej – łatwo więc dobierzesz barwę zbliżoną do koloru Twojego blatu.
Usuwanie większych rys pozostaw specjalistom – zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w tej kwestii.
Jak pielęgnować blaty akrylowe?
Blaty kuchenne i stołowe pokryte akrylową powłoką nadają całej aranżacji bardzo nowoczesnego charakteru. Gładka, lustrzana powierzchnia, która jest dodatkowo odporna na zarysowania i większość mechanicznych urazów, cieszy się dużym powodzeniem. Właściwa pielęgnacja sprawi, że akrylowe blaty dłużej zachowają nieskazitelny wygląd!
Jak czyścić powierzchnie akrylowe?
Blaty kuchenne i stołowe różnią się między sobą m.in. typem zastosowanego akrylu (a właściwie materiału mineralno-akrylowego). Podstawowa pielęgnacja każdego z nich jest jednak taka sama: powierzchnie akrylowe należy czyścić ściereczką zwilżoną wodą.
W przypadku większych zabrudzeń sięgnij także po preparaty przeznaczone specjalnie do powierzchni akrylowych. Unikaj środków, w których składzie występują amoniak, alkohol lub kreda – mogą one zmatowić, a nawet naruszyć akrylowe powierzchnie!
Co zrobić w przypadku zalania blatów akrylowych?
Akryl jest materiałem odpornym na działanie wody (zwłaszcza akryle typu Hi-Macs i Staron). Zalane blaty wystarczy więc zwykle dokładnie wytrzeć suchą ściereczką. Problematyczne mogą być jednak miejsca łączenia blatu z szafkami albo fragmenty, w których zostały wycięte otwory. O takie powierzchnie zadbaj więc szczególnie – dobrze je osusz, a po wyschnięciu sprawdź ich stan.
Jak usunąć uszkodzenia mechaniczne?
Wszystkie popularne rodzaje akrylu (tj. Corian, Hi-Macs, Kerrock oraz Staron) są materiałami dość odpornymi na zarysowania. Łatwo też z nich usunąć ewentualne niewielkie rysy. W tym celu posłuż się np. zestawem złożonym z płynnego akrylu, utwardzacza oraz pasty polerskiej (do kupienia w sklepach budowlanych). Sprawdzić mogą się również pisaki do rys na meblach. Wszystkie tego typu preparaty przetestuj na mało wyeksponowanym fragmencie przed zastosowaniem ich na dużej powierzchni blatu.
Usuwanie większych uszkodzeń jest już trudniejsze – szczególnie jeśli prace chcesz wykonać samodzielnie. Dlatego w tym przypadku lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów.
Jak pielęgnować blaty kamienne?
Kamienne blaty meblowe są wytrzymałe i bardzo efektowne. Najczęściej wykonuje się je z takich materiałów jak bazalt, granit, marmur lub traweryn. Każdy z tych typów kamienia różni się właściwościami. Najtrwalszy (i najbardziej odporny na działanie wilgoci) jest granit. Z kolei nadający kuchni lub salonowi elegancji marmur okazuje się bardziej miękki oraz szybciej nasiąkający wodą. Jeśli więc zdecydujesz się na kuchenny blat z marmuru, koniecznie zaimpregnuj go przed właściwym zastosowaniem.
Jak czyścić blaty kamienne?
Każdy rodzaj kamiennego blatu przed pierwszym użyciem warto zaimpregnować. Choć w przypadku twardszych kamieni nie jest to konieczne, ułatwi to późniejszą pielęgnację chropowatej powierzchni. Zabezpieczy ją też przed wnikaniem brudu i bakterii.
Blaty kamienne najlepiej czyścić przy użyciu miękkiej ściereczki lub gąbki nasączonej wodą. Do usuwania większych zabrudzeń stosuj specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia powierzchni kamiennych albo roztwór wody z niewielkim dodatkiem łagodnego detergentu (płyn do naczyń, mydło). Nie używaj natomiast preparatów z dodatkiem alkoholu, kwasów, olejów silikonowych lub wybielaczy – mogą one odbarwić powierzchnię kamienia.
Zawsze też staraj się jak najszybciej usuwać z kamiennych blatów tłuste plamy – jeśli wnikną w strukturę kamienia, ich pozbycie się będzie o wiele trudniejsze.
Jeśli obawiasz się, że pielęgnacja naturalnego kamienia o porowatej powierzchni będzie trudna, zamiast tego zdecyduj się na blat wykonany z konglomeratu lub kompozytu. Takie blaty prezentują się równie pięknie, ale są łatwiejsze do utrzymania w czystości. Nie wymagają też impregnacji.
Co zrobić w przypadku zalania blatów z kamienia?
Kamienne blaty są odporne na działanie wody. W przypadku zalania dokładnie wytrzyj mokrą powierzchnię. Jedyne trwalsze ślady działania wody (np. w postaci odbarwień) mogą pojawić się na niezaimpregnowanych miękkich kamieniach takich jak marmur bądź traweryn.
Jak usunąć uszkodzenia mechaniczne?
Blaty kamienne są jednymi z najodporniejszych na zarysowania i innego typu uszkodzenia mechaniczne elementów mebli. Jednakże nawet w tym przypadku uderzenie ciężkim przedmiotem lub krojenie bezpośrednio na ich powierzchni może pozostawić na nich niewielkie rysy. Do usunięcia skaz wykorzystaj pastę polerską.
Jeśli natomiast uszkodzenia są głębokie lub pojawiły się większe odpryski, konieczna będzie pomoc kamieniarza.