Meble na wymiar i na zamówienie - Marito

Meble na wymiar Jak zaprojektować funkcjonalną garderobę na wymiar?

Uwielbiasz bawić się modą i tworzyć wciąż nowe stylizacje? Jeśli do tego mieszkasz w sporym mieszkaniu albo domu, wykorzystaj dostępne miejsce i stwórz własną garderobę! Dobrze zaprojektowana przestrzeń zapewni Ci łatwy dostęp do wszystkich ubrań i z pewnością stanie się Twoim ulubionym pomieszczeniem.

Gdzie powinna znajdować się garderoba?

Garderoba na wymiar to marzenie niejednej osoby! Jej stworzenie wcale jednak nie zaczyna się od dobierania półek i wieszaków na ubrania. Najpierw zdecyduj o tym, gdzie umiejscowić garderobę. Znaczenie ma nie tylko układ pomieszczeń w Twoim domu, lecz także to, ile osób powinno korzystać z garderoby.

Jeśli w garderobie pod wymiar będą znajdowały się tylko Twoje ubrania (albo Twoje i Twojego partnera), wejście do niej może mieścić się w Waszej sypialni. Inaczej jednak ma się sytuacja, gdy z pomieszczenia będą korzystali także inni domownicy, np. dzieci. Wtedy warto zadbać o to, by garderoba znajdowała się blisko łazienki, a wejście do niej przylegało do korytarza. Na garderobę warto więc przeznaczyć niewielki, nieużywany zazwyczaj pokoik albo część pralni.

Czy garderoba na zamówienie zawsze musi być zamkniętym, osobnym pomieszczeniem? Niekoniecznie. W sytuacji, gdy wejście do niej znajduje się w Twojej sypialni, a garderoba jest niewielka, możesz zdecydować, że pozostanie otwarta. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie, choć dodaje całej aranżacji lekkości i oszczędza miejsce, wymaga także stałego dbania o porządek.

Jak zaprojektować wnętrze garderoby pod wymiar?

Kiedy wiesz już, gdzie znajdzie się Twoja garderoba, możesz przejść do projektowania zabudowy meblowej na wymiar. To najważniejszy etap prac – od niego zależy, czy ostatecznie uzyskasz wymarzone, funkcjonalne pomieszczenie na ubrania, buty i dodatki.

Zacznij od zastanowienia się, co konkretnie zamierzasz przechowywać w garderobie. Czy będą to jedynie buty, ubrania i dobrane do nich dodatki? A może także biżuteria i torebki? Niektóre osoby wykorzystują przestrzeń garderoby pod wymiar, aby umieścić w niej również sprzęt sportowy albo takie akcesoria jak suszarka do ubrań, żelazko czy deska do prasowania. To wszystko ma wpływ na układ mebli oraz ich rodzaj.

Przyjmuje się, że minimalna powierzchnia garderoby, w której znajdą się jedynie ubrania i buty, powinna wynosić ok. 3,5–4 m2.

Szafa do garderoby – co warto wiedzieć przy projektowaniu mebla

Jak zaprojektować szafę na wymiar do garderoby? Ogólna zasada mówi o tym, że szafa powinna liczyć 60–80 cm głębokości – wówczas korzystanie z niej okazuje się najwygodniejsze.

Możliwe jest też wstawienie węższej szafy do garderoby pod wymiar. Mebel może mieć nawet jedynie 45 cm głębokości. Wtedy jednak musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami – w szafie nie uda się np. równolegle rozmieścić wieszaków na ubrania.

Jeśli po przeciwnej ścianie garderoby ma pojawić się kolejna szafa, odległość między meblami powinna wynosić ok. 100–150 cm. Szafy mogą pozostać otwarte lub zamknięte. W tym drugim przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzają się szafy na wymiar z drzwiami przesuwnymi – takie meble do zabudowy zabierają mniej miejsca niż tradycyjnie otwierane modele.

Wnętrze Twojej szafy zapewne będzie składało się z wieszaków i półek. Drążki na wieszaki rozplanuj na różnych wysokościach – tak, aby zmieścić zarówno koszule, marynarki czy spódnice, jak i płaszcze oraz sukienki maxi.

A co z półkami? W małym wnętrzu postaw na głębsze półki, na których zmieścisz więcej ubrań. W większej garderobie możesz z kolei pozwolić sobie na płytsze półki, które lepiej wyeksponują złożone bluzki i sweterki.

Oświetlenie i wentylacja garderoby – o czym trzeba pamiętać

Garderoba marzeń powinna być dobrze oświetlona. Tylko wówczas stworzenie spójnej stylizacji będzie szybkie i łatwe. Warto stawiać na wiele źródeł światła.

Na suficie umieść więc nie jeden żyrandol, ale kilka punktów świetlnych. Mogą to być wpuszczane lampy punktowe albo niewielkie reflektory na listwie (powinieneś wówczas mieć możliwość ich swobodnego obracania). Postaraj się też o dodatkowe podświetlenie zabudowy meblowej na wymiar, tj. półek i wnętrza szaf.

Do wszystkich punktów świetlnych dobieraj żarówki o neutralnej barwie. Dzięki temu kolory Twoich ubrań czy Twojej karnacji nie będą przekłamane. Pamiętaj, że garderoba to zazwyczaj pomieszczenie pozbawione okien – musisz więc stworzyć jak najlepsze warunki do zestawiania elementów odzieży i sprawdzania uzyskanego efektu.

Nie zapomnij wreszcie o wentylacji w garderobie! Pomieszczenie bez okien, w którym zgromadzisz ubrania i buty, szybko może przeniknąć specyficznym zapachem. Miej więc to na uwadze już we wstępnej fazie projektowania wnętrza.

Gdzie postawić lustro? Praktyczne porady

W garderobie na wymiar nie może też zabraknąć lustra! Jeśli pomieszczenie jest bardzo małe, lustro umieść po prostu na drzwiach szafy. Najważniejsze, aby było ono duże – powinna mieścić się w nim cała sylwetka.

Do większego wnętrza możesz już wstawić lustro wolnostojące – przestawisz je dowolnie wedle upodobań. Masz wolne miejsce na jednej ze ścian? Wykorzystaj je i zaopatrz się w jeszcze jedno zwierciadło. Dzięki temu swobodnie obejrzysz swoją stylizację z każdej strony!

Kolory garderoby na wymiar, które ułatwią Ci tworzenie codziennych stylizacji

Na koniec ostatnia ważna kwestia – jakie kolory wybierać do garderoby na zamówienie? Najlepiej: jasne. Niewielka przestrzeń w ciemnych kolorach będzie sprawiała ponure, mroczne wrażenie. Optycznie wyda się też jeszcze mniejsza niż w rzeczywistości.

Ciemne barwy utrudnią Ci też tworzenie zestawień ubrań. Dużo łatwiej wszelkie ewentualne mankamenty dostrzec, patrząc na siebie w jasnym pomieszczeniu. Wówczas na pewno nic się przed Tobą nie ukryje!

Garderoba pod wymiar to marzenie wielu osób. Jeśli to właśnie Tobie udało się je spełnić, wykorzystaj to i mądrze rozplanuj dostępną przestrzeń. Włożony w pracę wysiłek docenisz każdego dnia, bo tworzenie zestawów ubrań zacznie przychodzić Ci z niezwykłą łatwością!