Meble na wymiar i na zamówienie - Marito

Meble na wymiar Czyszczenie i pielęgnacja mebli kuchennych. Praktyczne porady
Czyszczenie i pielęgnacja mebli kuchennych. Praktyczne porady

W Twojej kuchni wreszcie pojawiły się idealne meble kuchenne na wymiar? Świetnie! Aby służyły Ci jak najdłużej, naucz się właściwie o nie dbać. Dzięki temu fronty szafek oraz blaty nawet po wielu latach będą prezentowały się równie pięknie co wówczas, gdy meble stanęły w Twojej kuchni.

Podstawowe zasady czyszczenia szafek kuchennych

Meble kuchenne są narażone na szczególne rodzaje zanieczyszczeń – należą do nich nie tylko kurz, lecz także tłusty osad powstający w czasie przyrządzania potraw. Czasem fronty dolnych szafek zabudowy kuchennej na wymiar pokrywają też nieestetyczne zacieki z kawy, herbaty albo soków. Jak sobie z nimi radzić? Najlepiej: jak najszybciej!

Jeśli wyrobisz sobie nawyk regularnego przecierania szafek kuchennych co kilka dni oraz usuwania większych zabrudzeń od razu, żadne skomplikowane zabiegi ani mocne środki czyszczące nie będą Ci potrzebne.

Niemal każdy rodzaj frontów mebli kuchennych na wymiar oczyścisz po prostu miękką ściereczką nasączoną wodą z odrobiną mydła lub płynu do naczyń. Podczas sprzątania pamiętaj o ważnej zasadzie: zawsze najpierw przetrzyj fronty górnych szafek, a dopiero potem schodź niżej. Jeśli zastosujesz odwrotną kolejność, brud i osad z górnych szafek osiądą na już oczyszczonych frontach mebli znajdujących się poniżej.

Jak dbać o meble kuchenne drewniane?

Drewniane meble kuchenne źle reagują na nadmierną wilgoć. Do ich oczyszczania nie powinno też stosować się mocnych, agresywnych środków chemicznych, które mogłyby poważnie uszkodzić lub wręcz zedrzeć warstwę ochronną z mebli.

Zamiast tego do oczyszczania drewnianej zabudowy kuchennej na wymiar używaj wspomnianej już wody z dodatkiem delikatnego detergentu. Starannie wybierz ściereczkę lub gąbkę, którą będziesz przecierać meble – powinna być jak najbardziej miękka. Po zanurzeniu jej w wodzie z płynem dokładnie odciśnij nadmiar wilgoci i dopiero wówczas przetrzyj meble.

Przy usuwaniu szczególnie uporczywych zabrudzeń możesz posłużyć się specjalnym preparatem przeznaczonym do mebli drewnianych. Przed użyciem go na całej powierzchni mebla przetestuj jednak działanie środka na niewielkiej powierzchni w mało widocznym miejscu.

Pamiętaj też, że kuchnie na wymiar wykonane z drewna co pewien czas (ok. 2–3 lata) trzeba odnowić. Oznacza to zeszlifowanie starej warstwy lakieru lub innych zastosowanych środków i pokrycie mebli kuchennych nowym preparatem. Jeśli zadanie to wykonujesz samodzielnie, wybieraj tylko takie produkty, które są przeznaczone do zastosowań wewnątrz budynków.

Co stosować do oczyszczania zabudowy kuchennej lakierowanej i akrylowej?

W Twojej kuchni pojawiła się modna od kilku lat zabudowa kuchenna na wymiar lakierowana lub akrylowa? Twoje meble na długo zachowają piękny wygląd, jeśli nauczysz się właściwie o nie dbać.

Lakierowane lub akrylowe meble na wymiar na wysoki połysk najlepiej jest oczyszczać ściereczką nasączoną wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Równie dobrze sprawdzi się także płyn do mycia szyb. Zwróć jednak uwagę, aby nie był to środek zawierający alkohol, amoniak lub aceton. Takie substancje niszczą błyszczącą powłokę mebli!

Za każdym razem po przetarciu mebli kuchennych z połyskiem wilgotną ściereczką wycieraj je do sucha. Dzięki temu powierzchnia frontów meblowych stanie się gładka i lśniąca – nie powstają na niej smugi.

A jeśli zdecydowałeś się na meble kuchenne matowe? Do szybkiego oczyszczenia frontów z kurzu świetnie sprawdzą się po prostu nawilżane ściereczki! Możesz wykorzystać też płyn do mycia naczyń rozcieńczony wodą.

Jedyne środki, których warto unikać podczas oczyszczania zabudowy kuchennej matowej, to płyny i żele z dodatkiem drobinek ścierających i usuwających uporczywy brud. Ostrożnie też stosuj mleczka czyszczące – zwłaszcza jeśli zdecydowałeś się na meble w ciemnym kolorze.

Jak czyścić kuchnie na wymiar z laminowanej płyty MDF

Do oczyszczania mebli kuchennych wykonanych z płyty MDF pokrytej laminatem wybieraj delikatne środki. Może to być woda z dodatkiem płynu do naczyń albo mydło. Fronty szafek kuchennych przecieraj dobrze odciśniętą, miękką ściereczką, np. bawełnianą albo z mikrofibry. Nie trzyj ich mocno – możesz w ten sposób doprowadzić do usunięcia warstwy laminatu!

Laminat źle znosi działanie większości silnie czyszczących mleczek oraz płynów do mebli nadających połysk. Aby więc Twoja zabudowa kuchenna na wymiar jak najdłużej pięknie się prezentowała, unikaj tego typu preparatów.

Sprawdzone sposoby na usuwanie tłustych plam z mebli kuchennych na wymiar

Twoje meble kuchenne pokryła nieprzyjemna, lepka warstwa tłuszczu? Jeśli próbowałeś już usuwać ją wspomnianymi wcześniej sposobami, ale efekty wciąż nie są zadowalające, wypróbuj kilka innych sposobów.

Zanim jednak zabierzesz się za czyszczenie frontów Twoich mebli kuchennych na wymiar, zawsze przetestuj wybraną metodę na niewielkiej powierzchni w mało widocznym miejscu. Zasada ta dotyczy zwłaszcza ciemnych mebli kuchennych, które łatwo odbarwić!

Jak zatem poradzić sobie z tłustymi plamami na meblach kuchennych?

  • W wielu sklepach znajdziesz płyny, mleczka i żele czyszczące do mebli kuchennych. Jeśli chcesz, postaw na któryś z nich. Przed zakupem upewnij się jednak, że preparat jest przeznaczony dla takiego typu mebli, jakie znajdują się w Twojej kuchni.
  • Wolisz wypróbować domowe metody? Na początek sięgnij więc po sodę oczyszczoną. Powinna świetnie poradzić sobie z każdym tłuszczem. Przygotuj roztwór złożony z 4 łyżek sody i 1 litra wody. Nasącz nim ściereczkę, dobrze odciśnij i przetrzyj fronty kuchenne. Jeśli zdecydowałeś się na drewniane meble do kuchni, bardzo ostrożnie stosuj tę metodę, aby nie porysować ich powierzchni. Możesz nawet przygotować słabszy roztwór, np. z 3 łyżek sody.
  • Z tłuszczem na frontach zabudowy kuchennej powinien też dobrze poradzić sobie ocet. Nie obawiaj się jego intensywnego zapachu – szybko wywietrzeje. Ocet możesz zastosować na 2 sposoby. Przelej go do zraszacza i spryskaj powierzchnię mebli. Odczekaj ok. 15–20 minut, a potem przetrzyj meble wilgotną ściereczką. Możesz też wymieszać 1 szklankę octu z 2 szklankami wody i tak przygotowaną mieszanką umyć szafki.

Zabudowy kuchenne na wymiar to zwykle meble idealnie dobrane do wielkości Twojej kuchni oraz jej stylu. Warto więc dobrze o nie zadbać, aby posłużyły Ci jak najdłużej. A tak właśnie się stanie, jeśli sięgniesz jedynie po sprawdzone preparaty i metody oczyszczania mebli.