Meble na wymiar i na zamówienie - Marito

Fronty Rodzaje frontów do zabudowy kuchennej na wymiar. Sprawdź, co warto wiedzieć!
fronty na wymiar rodzaje

Jeśli planujesz zamówienie mebli kuchennych na wymiar, czeka Cię podjęcie wielu decyzji. Wybierzesz nie tylko liczbę szafek i ich wysokość. Zadecydujesz także o tym, co znajdzie się we wnętrzu każdej szafki oraz jak będą się one otwierały. Dla wielu osób najważniejszą decyzją jest jednak wybór frontów kuchennych – sprawdź więc, czym się wyróżniają poszczególne ich rodzaje, aby rzeczywiście wybrać najlepsze rozwiązanie.

 

Drewniane fronty kuchenne – co warto wiedzieć?

Zabudowa kuchenna, której wykończenie stanowią drewniane fronty kuchenne, to prawdziwa klasyka i elegancja! Drewno wprowadza do wnętrza nastrój ciepła i przytulności – wykonane z niego fronty świetnie się więc sprawdzają w kuchniach rustykalnych i skandynawskich. Drewniane fronty mebli kuchennych będą też odpowiednie dla aranżacji utrzymanych w stylu klasycznym.

Drewno jest dostępne w wielu różnych wersjach kolorystycznych: od jasnych, sosnowych, przez ciepłe odcienie dębu, po ciemne, orzechowe. Każdy front może też być dodatkowo zdobiony: fornirowany, żłobiony albo wycinany tak, by wstawić elementy szklane lub metalowe.

Miłośnicy kuchni na zamówienie wykonanych z drewna cenią sobie również unikalność wybranych mebli. Każdy front jest wyjątkowy – tak jak układ widocznych na nim słojów.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem frontów drewnianych, pamiętaj jednak, że należą one do najdroższych opcji. Co więcej, drewno wymaga szczególnej dbałości i pielęgnacji – bez tego szybko straci swój piękny wygląd.

 

Zalety i wady frontów lakierowanych

Lakierowane fronty mebli kuchennych na wymiar od kilkunastu lat cieszą się niesłabnącą popularnością! Dlaczego? Fronty lakierowane są tworzone z płyty MDF pokrytej warstwą lakieru. Dzięki temu stają się trwałe i bardzo odporne na kuchenną wilgoć oraz zanieczyszczenia. Z łatwością utrzymasz ich piękny wygląd – wystarczy regularnie przecierać fronty wilgotną ściereczką z dodatkiem delikatnego detergentu.

Powierzchnia lakierowanych kuchni na wymiar może zostać wykończona matowo albo z połyskiem. Matowe meble prezentują się bardzo nowocześnie i oryginalnie. Z kolei błyszczące pięknie odbijają światło i sprawiają, że Twoja kuchnia wygląda na większą i bardziej przestronną. W przypadku frontów lakierowanych do wyboru masz też wiele wersji kolorystycznych!

Czy meble kuchenne z frontami lakierowanymi mają jakieś wady? Nie są odporne na zarysowania. Silne uderzenie sprawi, że lakier po prostu odpryśnie, a Twoja szafka straci swój piękny wygląd. Dlatego, jeśli jesteś właścicielem czworonogów albo rodzicem żywiołowych maluchów, zastanów się, czy lakier w kuchni to na pewno dobry wybór!

 

Fronty kuchenne akrylowe – dla kogo będą odpowiednie?

Wybór frontów akrylowych do zabudowy kuchennej na wymiar wizualnie da podobny efekt co fronty lakierowane. Fronty akrylowe również wykonuje się z płyty MDF – tym razem jednak pokrytej akrylem.

Efekt? Trwała, odporna na uderzenia i wgniecenia powierzchnia. Frontów akrylowych nie da się tak łatwo zarysować jak w przypadku frontów lakierowanych! Dostępne są w wersji błyszczącej i matowej w coraz szerszej gamie kolorystycznej.

Akryl jest także odporny na działanie promieni słonecznych. Twoje kolorowe meble nie zbledną więc z czasem, a białe – nie zamienią się w nieestetycznie żółtawe.

Meble kuchenne na zamówienie z frontami akrylowymi są jednak dość drogie – choć nie tak, jak meble z frontami drewnianymi!

 

Fronty z okleiną PCV

Zabudowa kuchenna pod wymiar może zostać także pokryta okleiną PCV. Co to oznacza? W tym przypadku płyta MDF pokrywana jest folią termoplastyczną. Dzięki temu fronty stają się odporne na działanie wilgoci i zarysowania.

Meble na zamówienie pokryte folią termoplastyczną można łatwo dopasować do dowolnej aranżacji i każdego stylu. Wszystko dlatego, że folie są dostępne w ogromnej liczbie wzorów, kolorów i faktur.

Fronty z okleiną PCV można dowolnie wyginać i modelować. Niezależnie od tego, jaki ostatecznie otrzymają kształt, łatwo utrzymasz je w czystości.

Kolejna ważna zaleta tego rozwiązania to cena. Fronty mebli do zabudowy kuchennej na wymiar pokryte okleiną należą do najtańszych. Jeśli więc nie jesteś miłośnikiem gotowania albo masz ograniczony budżet, rozważ właśnie wybór tego typu frontów kuchennych!

Wady mebli kuchennych z okleiną PCV? Folia nie jest tak odporna na działanie wysokich temperatur jak akryl czy lakier. Z czasem więc może dochodzić do miejscowego odklejania się jej w miejscach szczególnie narażonych na działanie gorąca, czyli np. na szafkach ustawionych przy piekarniku, grzejnikach albo zmywarce do naczyń.

 

Fronty laminowane – czy wyróżnia je tylko niska cena?

Fronty meblowe laminowane to kolejna propozycja szczególne polecana osobom, które nie planują zbyt dużych wydatków, ale wciąż chciałyby cieszyć się meblami kuchennymi na wymiar. Fronty laminowane wykonuje się z płyty MDF albo płyty wiórowej, na której zaprasowano warstwę papieru. Dzięki temu fronty meblowe stają się odporne na działanie wysokich temperatur i wilgoci. Nie są też podatne na zadrapania czy ścieranie.

Ich dużą zaletą jest szeroka dostępność oraz ogrom wzorów i kolorów, w których występują! Fronty laminowane do zabudowy kuchennej na zamówienie znajdziesz w niemal dowolnym kolorze! Mogą być gładkie, błyszczące, matowe albo drewnopodobne. Z łatwością więc dobierzesz odpowiednie do wybranego stylu aranżacyjnego oraz kolorystyki Twojej kuchni.

Pamiętaj jednak, że laminowane fronty kuchennych mebli na wymiar nie są tak trwałe jak wersje akrylowe, lakierowane albo wykonane z drewna. Nie można też nadawać im dowolnych kształtów.

Wybór frontów meblowych, czyli najbardziej widocznej części każdego z Twoich mebli kuchennych, to prawdziwe wyzwanie! Możliwości ich wykonania jest przecież bardzo dużo. Dlatego też dobrze się zastanów nie tylko, jaki kolor i kształt powinny mieć Twoje meble, lecz także – jakie ich cechy są dla Ciebie najważniejsze. Dzięki temu na pewno dokonasz wyboru, z którego będziesz zadowolony!